Ana Sayfa Gündem 13 Mart 2023 105 Görüntüleme

Silivrili Çiftçiler Milli Ayçiçek Tohumu Sevinci Yaşadı

Silivri Belediyesi tarafından Gümüşyaka, Değirmenköy ve Çanta mahallelerinde düzenlenen Ulusal Hibrit Ayçiçek Tohumu Dağıtım Merasimleri ile 450 çiftçiye, 1 milyon 675 bin TL bedelinde 450 paket yerli ayçiçek tohumu dağıtıldı. Çiftçiler bu eserlerle 6.075 dönüm toprağa ekim yapabilecek.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümüne özel 2023 paket ulusal hibrit ayçiçek tohumunu çiftçilere ikram eden Silivri Belediyesi, ayçiçek tohumlarının dağıtımına devam ediyor. Silivri Belediyesi tarafından Gümüşyaka, Değirmenköy ve Çanta mahallelerinde düzenlenen Ulusal Hibrit Ayçiçek Tohumu Dağıtım Merasimleri ile 450 çiftçiye, 1 milyon 675 bin TL pahasındaki 450 paket yerli ayçiçek tohumu dağıtıldı. Çiftçiler bu eserlerle 6.075 dönüm toprağa ekim yapabilecek. Silivri Belediyesinin dağıttığı 2023 paket ulusal hibrit ayçiçeği ile ilçedeki 30.000 dönüm arazi yerli ulusal Türk ayçiçek tohumu ile buluşacak. Silivri Belediyesi, gerçekleştirdiği ulusal hibrit ayçiçeği dağıtımları ile üreticilere direkt 7 milyon TL dayanak vermiş olacak.

MUHTARLARDAN LİDER YILMAZ’A TEŞEKKÜR

Dağıtım merasimlerinde konuşan Gümüşyaka Mahallesi Muhtarı Mazlum Güçlü, Değirmenköy Mahallesi Muhtarı Erkan Varol ve Çanta Sancaktepe Muhtarı Hayri Şahin, Silivri Belediye Lideri Volkan Yılmaz’ın çiftçiye olan dayanaklarının her geçen gün arttığını lisana getirerek bu dayanaklarından ötürü kendisine teşekkür ettiler.

ERTUĞRUL: “ARAZİLERİMİZİN ZİRAÎ KIYMETİ ARTIYOR”

Gümüşyaka’daki merasimde konuşan İlçe Tarım Müdürü Nuri Ertuğrul, “Belediye Liderimiz Volkan Yılmaz vazifeye başladığı birinci günden itibaren başlattığı tarım ve hayvancılık takviyelerine devam ediyor. Bu çalışmalar Silivri’nin ismini tarım ve hayvancılıkla duyurmayı sürdürüyor. İlçe Tarım Müdürlüğümüz ve Belediyemizin yaptığı dayanaklar sayesinde gençlerimizin tarıma olan ilgisi de her geçen gün artıyor. Artık Silivri’de ekilmeyen, boş kalan bir karış bile yerimiz kalmadı. Bu da yerlerimizin ziraî pahasının arttığını gösteriyor. Ben, tarım ve hayvancılık noktasında takviyelerini esirgemediği için Belediye Liderime teşekkür ediyorum.” dedi.

ÖLÇER: “GÜMÜŞYAKA GÜMÜŞYAKA OLALI BU TÜRLÜ HİZMET GÖRMEDİ”

Gümüşyaka Mahallesi’ndeki dağıtım merasiminde konuşan Silivri Belediyesi Meclis Üyesi Sefer Ölçer, “Belediye Liderimiz vazifeye talip olurken ‘Silivri’de bir şey değişecek, her şey değişecek’ demişti. Silivri’nin merkezden ibaret olmadığını söyleyerek ilçemizi bütüncül bir anlayışla yöneteceğine kelam vermişti. Ortadan geçen 4 yıla baktığımızda Silivri’mizin her köşesinin değiştiğini görüyoruz. Belediye Liderimiz Volkan Yılmaz’ın çalışmalarıyla Gümüşyaka, daha evvel hayalini bile kuramadığı hizmetlere kavuşuyor. Mahallemizin E-5’in güneyinde kalan kısmında altyapıdan üstyapıya, elektrik sınırlarından internet çizgilerine, asfalttan kaldırıma kadar çok geniş kapsamlı bir çalışma yürütülüyor. Pazar alanımız güzelleştiriliyor. Millet Bahçemiz yapıldı. Sıhhat Ocağımız 6 ay üzere kısa bir vakitte bitirildi. Gümüşyaka Gümüşyaka olalı bu türlü hizmet görmedi! Arpa, saman, mısır silajı ve gübre dayanağının akabinde bugün de çiftçimize ulusal hibrit ayçiçek tohumu dağıtıyoruz. Mahallemiz için yaptığı dayanaklardan ve çalışmalardan ötürü Liderimiz Volkan Yılmaz’a çok teşekkür ediyorum. İyi uğurlu olsun. Bizi izlemeye devam ediniz!” tabirlerini kullandı.

BAŞKAN YILMAZ: “SİLİVRİ, İSTANBUL’U BESLEYECEK POTANSİYELE SAHİP”

Dağıtım merasimlerinde açıklamalarda bulunan Lider Yılmaz, “Öncelikle Kahramanmaraş merkezli meydana gelen sarsıntıda Hakk’ın rahmetine kavuşan bütün vatandaşlarımıza cenabı Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı ve yaralılarımıza da acil şifalar dileyerek söylerime başlamak istiyorum. Biz yola çıkarken; Silivri’yi sadece merkezinden ibaret bir anlayışla değil, bütüncül bir anlayışla yöneteceğiz demiştik. Silivri’ye kıymet katacak Gümüşyaka, Selimpaşa, Ortaköy, Kurfallı ve Danamandıra var demiştik. Özcesi Silivri’nin bir bütün halinde ayağa kalkacağını söylemiştik. Bu topraklarda üretmemiz, çok çalışmamız ve ülke ekonomimize katkı sağlamalıyız demiştik. Yolun başındayken bana ‘Ya lider çiftçilik mi kaldı? Hayvancılık mı kaldı? Tarım topraklarından olacak bir şey yok; ne vakit imar gelecek? Tarım topraklarına ne vakit apartmanlar, binalar yapacaksınız?’ demişlerdi. Biz ise inatla, Silivri’deki bir karış tarım toprağını heba etmeyeceğimizi, boş bırakmayacağımızı, ekeceğimizi ve dikeceğimizi söyledik. Evvelce babalarımızın, dedelerimizin, büyüklerimizin çalışmalarıyla Rami Halinin Silivri’den, Çatalca’dan beslendiği, her köyden kamyon kamyon eserlerin Rami’ye gittiği günlerin hasretini çektiğimizi söz etmiştik. Burada yaşayan o beşerler bu kıssayı bir defa yazdılar. Onların torunları ve çocukları da bu öyküyü tekrar yazabilir dedik. Zira biz, 15 milyon İstanbullunun çabucak yanı başındaki bu toprakların ve bizlerin tek bir muhtaçlığı olduğunu biliyoruz. O da çok çalışmaktan ve üretimden geçiyor.” diye konuştu. 

“YABANCI TOHUM KARTELLERİNİN PRANGALARINI ÇÖZMEK ZORUNDAYIZ”

Silivri Belediyesi olarak yaptıkları ziraî çalışmaları ve yerli tohum desteklemeleri hakkında bilgiler veren Lider Volkan Yılmaz, “Göreve gelir gelmez Silivri’de ekilmeyen, dikilmeyen yahut kim tarafından ekildiği muhakkak olmayan, kira alınmayan belediye topraklarının, Silivri’deki çiftçilere ilişkin olduğunu söyleyerek bir çalışma başlattık. Ne yaptık? Ziraî Hizmetler Müdürlüğündeki arkadaşlarımızda bu topraklarımızı ektik, biçtik ve buradan elde ettiğimiz eserleri çiftçi kardeşlerimizle paylaştık. Ben onların yaptıkları tüm çalışmalarla gurur duyuyorum. Bugün yaklaşık 3.500 dönümde zirai faaliyet yapıyoruz. Tohumluk arpadan samana, yem bezelyesinden silajlık mısıra ve ayçiçek yağına kadar ürettiğimiz eserleri çiftçilerimizle ve dar gelirli vatandaşlarımızla paylaşıyoruz. Belediyemizin envanterine kazandırdığımız katı gübre serpme makinesi ile üreticilerimizin ahırlarındaki hayvansal gübrelerini bertaraf ediyoruz. Dilerlerse tarlalarına taban gübresi olarak homojen bir biçimde serpiyoruz. İlçe Tarım Müdürlüğümüzle yapmış olduğumuz protokol ile 2 yıldır Silivri’deki tüm hayvancılarımızın aşı fiyatlarını Silivri Belediyesi olarak biz ödüyoruz. Ayrıyeten Türk tohumculuğunu da destekliyoruz. Ülkemizde kartel haline gelen ayçiçek tohumculuğunun üzerindeki bu sisi dağıtmamız gerektiğinin ve ayçiçekte de Türk tohumlarını desteklememiz gerektiğinin farkında olarak; Tekirdağ Vilayet Tarım Müdürlüğü, Trakya Ziraî Araştırma Enstitüsü, Trakya Kalkınma Ajansı ve Trakya Tohumcular Derneği ile birlikte 2 yıl evvel bir çalışma başlattık. Gümüşyaka’daki Ziraî Üretim Araştırma Merkezinde (TÜRAM) 8 tane yerli, Türk ayçiçek tohumunun deneme ekimlerini yaptık. Aldığımız sonuçlardan sonra 1.200 dönüme yerli ulusal ayçiçek tohumu ekeceğimizi söyledik. Arkadaşlarımdan kimileri ‘Başkanım yanar, kavrulur, olmaz, rekoltesi düşer. Hepsini değil bir kısmını ekelim’ dediler. Kendilerine şunu söyledim; birinci havalanan İnsansız Hava Aracı (İHA) uçabildi mi? Hayır. Birinci havalanan Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) attığı maksadı vurabildi mi? Hayır. Biz de 1.200 dönümün tamamına Türk tohumunu ekeceğiz ve Türk tohumculuğunu destekleyeceğiz dedik. Tohumlarımızı Selimpaşa’ya, Büyükçavuşlu’ya ve Gümüşyaka’ya ektik. Aldığımız sonuçlar dönüm başına 200 ila 230 kg ortasında. Yani sonuçlar pek âlâ. Buradan elde ettiğimiz yaklaşık 70.000 litre ayçiçek yağını da Silivrili vatandaşlarımızla paylaşacağız. Şunu da söz etmek istiyorum; tahminen daha düşük rekolteler de alabiliriz fakat bizim desteklememiz gereken yerli tohum firmaları İHA’lar kadar, SİHA’lar kadar değerli işler yapıyorlar. Biz artık bu yabancı tohum kartellerinin ayağımıza bağlamış olduğu prangaları çözmek zorundayız.” dedi.

“SİLİVRİ TÜRKİYE’NİN PARLAYAN YILDIZI HALİNE GELDİ”

Silivri’de tarım demeye, üretmeye, çalışmaya ve bu topraklara alın teri dökmeye devam edeceklerini vurgulayan Lider Volkan Yılmaz, “Geçtiğimiz yıl yaptığımız çalışmalarla ürettiğimiz 800 ton tohumluk arpanın 500 tonunu çiftçilerimizle paylaştık. Geriye kalan 300 tonu da Sarı Tohumculuk tarafından üretilen TR-2242 kodlu yerli ve ulusal Türk ayçiçek tohumlarıyla takas ettik. Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümünü kutladığımız 2023 yılında 2023 paket yerli, ulusal, hibrit Türk tohumunu siz kıymetli çiftçilerimizle paylaşıyoruz. Her paket ile 13 ila 15 dönüm yer ekebileceksiniz. Böylelikle Silivri’mizde yaklaşık 30.000 dönüm arazi, bizim dağıttığımız yerli ve ulusal ayçiçek tohumlarıyla buluşmuş olacak. Silivri Belediyesinin cebinden kuruş para çıkarmadan 7 milyon TL’lik direkt dayanağı çiftçilerimize vermiş olacağız. İlçe Tarım Müdürlüğümüz de 10.000 dönüm yer ekilecek ayçiçek tohumu dağıtacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) de sağ olsun ne yaparsak ardımızdan geliyor ve bizi takip ediyor. Onların da bir bu kadar dağıtacağını varsayarsak bu yıl Silivri’de ekilen ayçiçek tohumlarına Silivrili çiftçilerimiz tek kuruş para ödememiş olacaklar. Silivri’de büyük çaplı çiftçilik yapan arkadaşlarımız başka tohumlardan ekiyorlar biliyorum. Tahminen yerlerinin tamamına bizim üzere risk alıp Türk tohumu ekemezler ancak birkaç torba ile 50 dönüm, 100 dönüm araziyi Türk tohumları ile eksinler, diksinler. İnanıyorum ki âlâ sonuçlar elde edecekler. Parklar, bahçeler, yollar, kreşler, sıhhat ocakları yapıyoruz ancak beni en çok memnun eden yaptığımız bu toplantılardır. Türk tarımı için atılan bu adımlar beni o yatırımlardan daha fazla memnun ediyor. Üretmeye devam edeceğiz. Silivri için üretmeye, Türkiye için geliştirmeye devam edeceğiz. Çok çalışarak genç çiftçilerimizin, bayan çiftçilerimizin sayısını artıracağız. Destekse dayanak, ek destekse ilave dayanak. Biz bu topraklarda üretmeye ve bu topraklarda yaşayanların göç etmesini engellemeye mecburuz. Silivri marka bir kent olacak derken de tarımın Silivri’nin bu lokomotif gücü olduğuna inanarak söylüyorduk. Silivri, yaptığımız çalışmalarla şu an yalnızca İstanbul’un değil Türkiye’nin parlayan yıldızı haline geldi. Göreceksiniz önümüzdeki 5 yıl içerisinde çok daha farklı gelişmeleri daima birlikte yaşayacağız.” sözlerini kullandı.

“SİLİVRİ’DE KAÇAK YAPIYA GEÇİT VERMEYECEĞİZ”

Silivri’deki tarım, orman ve hazine yerlerinin korunması gerektiğinin altını çizen Lider Yılmaz, “Her fırsatta üretimin ehemmiyetinden bahsediyoruz. Bu toprakların Türkiye’nin en bereketli toprakları olduğunu söylüyoruz. Üretirken birebir vakitte bize miras değil emanet olan bu toprakları muhafazamız gerekiyor. Bu bizim için vatan borcu, namus borcudur. Türkiye’de en fazla kaçak yapı yıkan belediye Silivri Belediyesidir. 1.100 tane kaçak yapı yıktık. Kaçak yapı yıkmak yürek ister lakin biz daima söylüyoruz; kimsenin kartvizitine bakmadan, amcası, dayısı, ağabeyi kim olursa olsun bu yapıları yıkmaya devam edeceğiz. Sizler de bize dayanak olacaksınız ve bu tarım topraklarını daima birlikte koruyacağız. Tekrar söylüyorum bedeli ne olursa olsun asla taviz vermeyecek, geri adım atmayacağız. Silivri’de kaçak yapıya geçit vermeyeceğiz. Bu toprakları talan ettirmeyecek ve yağmalatmayacağız.” dedi.

Konuşmaların akabinde çiftçilere ulusal hibrit ayçiçek tohumları protokol üyeleri tarafından takdim edildi. Açılış merasimlerine; Silivri Belediye Lideri Volkan Yılmaz, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, geçmiş periyot belediye liderleri Tahir Sert, İsmet Kirazpınar, Hüseyin Agu, Mümin Tuğlu, Osman Topaç, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nuri Ertuğrul, Silivri Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü İskender Kuloğlu, STK temsilcileri, muhtarlar ve üreticiler katıldı.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

tiktok takipçi satın al | instagram takipçi satın al
hack forum hacker site gaziantep escort bayan gaziantep escort maltepe escort haberror.com pastetext.net Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler
Manavgat Escort tokat escort erbaa escort Yeşilköy Escort muğla escort fethiye escort göcek escort hack forum bahis forum forum bahis babilbet fethiye escort izmir escort izmir escort izmir escort karşıyaka escort hack forum hack forum warez scriptler warez scriptler