Ana Sayfa Ekonomi 15 Kasım 2022 40 Görüntüleme

Sanica Isı Sanayi Halka Açılıyor

Sektöründe Türkiye’nin önde gelen sanayi şirketlerinden Sanica Isı Sanayi A.Ş’nin hisseleri halka arz ediliyor. Sanica Isı’nın 40 milyon TL nominal bedelli hisselerinin halka arzı için hisse başına 20,03 sabit fiyattan 15/16/17/18 Kasım 2022 tarihlerinde talep toplanacak.

Elazığ, Manisa Akhisar ve İstanbul Beylikdüzü’nde yer alan üretim tesislerinde panel radyatör, kombi ve boru, ilişki kesimleri üretimiyle dalında Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından biri olan Sanica Isı, halka arz için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) onay aldı. Dünyanın dört bir yanına, toplam 54 ülkeye, ihracat gerçekleştiren Sanica Isı’nın halka arzı Gedik Yatırım’ın liderliğinde ve İntegral Yatırım’ın eş liderliğinde, 34 aracı kurumun yer aldığı konsorsiyum aracılığıyla gerçekleştirilecek. Sanica Isı’nın 40 milyon TL nominal bedelli hisselerinin halka arzı için, 15/16/17/18 Kasım 2022 tarihlerinde oransal dağıtım formülüyle, hisse başına 20,03 sabit fiyattan talep toplanacak. Halka arzın tamamlanmasından sonra Sanica Isı hisselerinin Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da süreç görmeye başlaması bekleniyor.

“Türkiye ve dünyada kesimin tanınan markasıyız”

Sanica Isı’nın halka arzı münasebetiyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Sanica Isı İdare Heyeti Lideri Nesimi Fatinoğlu, Sanica Isı’nın son yıllarda devreye giren yatırımlarıyla süratli bir halde büyüdüğüne dikkat çekerek, gelecek periyotta de organik, inorganik büyüme fırsatlarını faal bir formda kıymetlendirerek küresel bir marka olmayı hedeflediklerini söyledi. Fatinoğlu, “Panel radyatör, kombi ve boru, ilişki modülleri olmak üzere üç ana kümede gerçekleştirdiğimiz üretimle Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından biriyiz. Elazığ, Manisa Akhisar ve İstanbul Beylikdüzü’nde yer alan üretim tesislerimizde büsbütün yerli ve ulusal üretim anlayışıyla ürettiğimiz panel radyatör, kombi ve boru, temas modüllerini dünyanın dört bir yanına, 54 ülkeye ihraç ediyoruz. Fatinoğlu Grubu’nun sanayi üretimi konusundaki 40 yıllık bilgi ve tecrübesi ile kurumsal idare anlayışının katkısıyla, Sanica Isı olarak, kurulduğumuz ilk yıldan itibaren daima büyüyerek dalımızda dünyanın ve Türkiye’nin bilinen markaları ortasına girdik” dedi.

“Pandeminin tüm kısıtlarına karşın büyümeye devam ettik”

Fatinoğlu, pandemi periyodunda tüm dünyada yaşanan tedarik meseleleri, kısıtlamalar ve inşaat bölümü ile altyapı projelerinin daralmasına karşın Sanica Isı olarak, güçlü bir formda büyümeye devam ettiklerini söyledi. Fatinoğlu, “Bir evvelki yıla kıyasla net satışlarımızı yüzde 91,4’e yakın artırarak 2021 yılı sonu itibariyle 713 milyon liraya çıkardık. 2021 yılında yakaladığımız büyüme ivmesini bu yılın birinci yarısında da sürdürdük. Bu yılın birinci yarısında net satışlarımız geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 83 oranında arttı. Sanica Isı olarak, 2022 sonunda net satışlarımızı bir evvelki yıla kıyasla yüksek oranlı artırmayı hedefliyoruz” diye konuştu. Sanica Isı’nın sürdürülebilir büyüme ve verimlilik odaklı idare anlayışıyla kârlılığını da istikrarlı bir biçimde artırdığına dikkat çeken Fatinoğlu, 2021 yılı sonu itibariyle net kârın 79.5 milyon lira, faiz ve vergi öncesi kârın (FAVÖK) ise 192.0 milyon lira olarak gerçekleştiği bilgisini verdi.

54 ülkeye ihracat

Sanica Isı’nın dünyanın dört bir yanına, 54 ülkeye, panel radyatör, kombi ve boru, temas modülleri ihracatı gerçekleştirdiğini tabir eden Nesimi Fatinoğlu, Sanica Isı’nın bu yılın birinci yarısı itibariyle net satış gelirinin yüzde 54’ünin ihracattan geldiğine dikkat çekti. Fatinoğlu, “Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin açıkladığı datalara nazaran, son 10 yıldır her yıl Türkiye’nin birinci 1.000 ihracatçı firması içerisinde yer alıyoruz. Türk İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) datalarına nazaran de Sanica Isı olarak, Türkiye’nin en çok plastik boru ve temas modülleri ihracatı yapan firmasıyız. Hakikaten Sanica Isı olarak 2018 yılından beri İSİB, “En Çok Plastik Boru ve İrtibat Modülleri İhracatı Yapan Firma” birincilik mükafatını alıyoruz” dedi.

800’den fazla boru ve ilişki kesimleri üretimi gerçekleştiriyor

Sanica Isı’nın Elazığ, Manisa Akhisar ve İstanbul Beylikdüzü’ndeki üretim tesislerinden panel radyatör, kombi ve boru, ilişki kesimleri üretimi ile kesiminde dünyanın ve Türkiye’nin bilinen markalarından biri olduğunu vurgulayan Fatinoğlu şunları söyledi;

“Sanica Isı olarak birçok farklı boyut ve tipte panel radyatör üretiyoruz. Panel radyatör üretiminde dünyanın önde gelen üreticilerinden biri pozisyonundayız. Sanica Isı ismine tescilli olan Sanica ve Energy markalarımızla pazarda güçlü bir biçimde yer alıyoruz. Panel radyatör üretimimizi Manisa Akhisar OSB 35 bin metrekare kapalı alan olmak üzere toplam 57 bin metrekare bir alanda üretim gerçekleştiriyoruz. Bu yıl Alarko Carrier’den satın aldığımız üretim çizgisiyle birlikte yıllık 3 milyon 305 bin metre tül üretim kapasitesine ulaştık. 2021 yılı sonu itibariyle radyatör üretimimizin yüzde 78’sını ihraç ediyoruz. Boru ve irtibat modülleri gurubunda ise İstanbul Beylikdüzü ve Elazığ OSB olmak üzere iki üretim tesisimizde kullanım alanlarına nazaran altyapı ve üstyapı eserleri üretiyoruz. 800’den fazla boru ve ilişki kesimleri üretimimizle Türkiye’de en geniş eser yelpazesine sahip firmalarından biri durumundayız. Beylikdüzü’nde 9 bin metrekarelik kapalı, 13 bin 500 metrekarelik açık alana sahip tesisimizde üst boru eserlerinin üretimini yapıyoruz. Elazığ Organize Sanayi Bölgesi’nde ise 45 bin metrekarelik kapalı olmak üzere toplam 172 bin 500 metrekarelik bir alan üzerinde altyapı, üstyapı boru ve irtibat modülleri üretimi gerçekleştiriyoruz. Boru ve irtibat modüllerini 23 ülkeye ihraç ediyoruz. Manisa’nın Akhisar OSB’de 14 bin 400 metrekare kapalı, toplam 20 bin metrekare alan üzerine şurası olan Sanica Isı Kombi üretim tesisimiz, yıllık 52 bin adet kombi üretim kapasitesine sahip. Manisa Akhisar’da ürettiğimiz kombileri 9 ülkeye ihraç ediyoruz. Bir müddettir üzerinde çalıştığımız elektrikli kombi üretimine de yakın vakitte başlamayı hedefliyoruz.”

“Halka arzın küresel bir marka olma amacımızı güçlendireceğine inanıyoruz”

Hedefimiz küresel bir marka olmak” diyen Sanica Isı İdare Heyeti Lideri Nesimi Fatinoğlu, “Bugün dünyanın dört bir yanına, 54 ülkeye ihracat gerçekleştiren ve bölümünde Türkiye ve dünyada tanınan bir firma olarak, dünyada bilinirliğimizi daha da artırarak küresel bir marka olmayı hedefliyoruz. Bu maksat doğrultusunda uzun bir vakittir kurumsallaşmaya odaklandık. İş süreçlerimizden, insan kaynağımıza ve iş kültürümüze kadar kurumsallaşma ismine değerli değişimler gerçekleştirdik. Dünyanın devlet dayanaklı birinci ve tek markalaşma programı olan Turquality takviye programına müracaat sürecimizi tamamladık. Halka arzın, şeffaflık ve hesap verebilirlik üzere kurumsal unsurları daha aktif ve güçlü bir halde yaşama geçirmemize dayanak olacağına inanıyoruz. Halka arz ve Turquality programının sağlayacağı dayanağın, küresel bir marka olma maksadımızı güçlendireceğine inanıyoruz” dedi.

Halka arzda sağlanacak kaynak değerli oranda şirketin büyümesinde kullanılacak

Fatinoğlu, yüzde 25,93 sermaye artırımı, yüzde 3,7 ortak satışı olmak üzere Sanica Isı Sanayi A.Ş’nin paylarının toplam yüzde 29,63’ünü halka açacaklarını vurguladı. Fatinoğlu, “Halka arzdan sağlayacağımız kaynağın yüzde 40’ını yurtdışı yatırımlarda, yüzde 30’unu net işletme sermayesi gereksiniminin karşılanmasında, yüzde 30’unu ise finansal borçların ödenmesinde kullanmayı planlıyoruz. Halka arzla sağlayacağımız kaynaklarla yurtiçi ve yurt dışı büyüme fırsatlarını daha aktif kıymetlendirme imkanı elde edeceğiz” diye konuştu.

Pay başına 20,03 TL sabit fiyattan talep toplanacak

Sanica Isı halka arzına liderlik eden Gedik Yatırım Genel Müdürü Ersan Akpınar, halka arz basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Gedik Yatırım olarak 2011 yılından beri toplam büyüklüğü 600 milyon TL’ye yakın 21 halka arzda liderlik ve 2 halka arzda eş liderlik yaptık. Son 15 yılda 120’nin üzerinde halka arzda da konsorsiyum üyesi olarak yer alarak Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin düzenlediği Altın Boğa Ödülleri’nde 2019 yılı ‘Pay İhracına Aracılık Lideri’ mükafatına layık görüldük.Gedik Yatırım olarak başka tüm sermaye piyasası faaliyetlerinde olduğu üzere kurumsal finansman alanında da başkan kuruluş olma vizyonuyla hareket ediyoruz. Halka arzlardaki başarılarımızın sürdürülebilir hale getirilmesi için çalışmalarımıza evvelki yıllarda olduğu üzere bugün de süratle devam etmekteyiz. Panel radyatör, kombi, boru ve irtibat kesimleri üretimiyle Türkiye’nin önde gelen üreticilerinden Sanica Isı’nın halka arzına liderlik yaptığımız için Gedik Yatırım olarak memnunluk duyuyoruz” diye belirtti. Akpınar, Sanica Isı’nın halka arzının Gedik Yatırım liderliği ve Integral Yatırım eş liderliğinde toplam 36 aracı kurumun üye olarak yer aldığı geniş bir konsorsiyum aracılığıyla halka arz edileceğini vurguladı. Akpınar, “Bu yılın dikkat cazip halka arzlarından biri olan Sanica Isı’nın 35 milyon TL nominal bedelli hisseleri sermaye artırımı, 5 milyon TL nominal pahalı hisseleri ortak satışı yoluyla olmak üzere, toplam 40 milyon TL nominal bedelli hisseleri halka arz edilecek. Sanica Isı’nın kelam konusu hisseleri için hisse başına 20,03 sabit fiyattan talep toplanacak. Arz sonrası piyasa kıymeti 2 milyar 704 milyon lira olacak Sanica Isı’nın halka açıklık oranı yüzde 29,63 olacak” dedi.

Bireysel yatırımcı tahsisatı yüzde 50

Sanica Isı halka arzına eş liderlik eden İntegral Yatırım Genel Müdür Yardımcısı O. İlker Savuran, bölümünde Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından birini yatırımcılarla buluşturmaktan gurur duyduklarını söyledi. Savuran, Sanica Isı halka arzı için oransal dağıtım yoluyla 15/16/17/18 Kasım 2022 tarihlerinde talep toplanacağını belirtti. Savuran, “Bu yılın en değerli halka arzlarından biri olan Sanica Isı halka arzında yurtiçi ferdî yatırımcı tahsisatı yüzde 50, yurtiçi kurumsal yatırımcı tahsisatı yüzde 40, yurtdışı kurumsal yatırımcı tahsisatı ise yüzde 10 olarak belirlendi” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

iletişim : live:.cid.e85adaa203246898
şehirlerarası nakliyat
hacker site muğla escort deneme bonusu maltepe escort haberror.com pastetext.net Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı saricahali.com.tr cami halısı cami halısı cami halısı evden eve nakliyat Bahsegel Rulet Casino Bahigo google.com.tr deneme bonusu deneme bonusu veren siteler