Ana Sayfa Ekonomi 2 Mayıs 2023 187 Görüntüleme

Hayat Holding ana sponsorluğunda gerçekleşen UEZ 2023, T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Doç. Dr. Nureddin Nebati’nin açılış konuşmasıyla başladı

Capital, Ekonomist ve Start Up mecmuaları tarafından 2012 yılından bu yana düzenlenen, ana sponsorluğunu Hayat Holding’in üstlendiği; iş ve iktisat dünyasının değerli aktörlerini buluşturan Tepe; T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Doç. Dr. Nureddin Nebati, Hayat Holding A.Ş. İdare Konseyi Lider Yardımcısı ve İcra Konseyi Başkanı M. Avni Kiğılı ve Capital, Ekonomist, Start Up Mecmuaları Yayın Yöneticisi Sedef Seçkin Büyük’ün açılış konuşmalarıyla başladı. 

Gelecek kuşaklar için daha nitelikli yarınlar yaratmak adına “Tek Dünya, Ortak Gelecek: Yeni Jenerasyonlar İçin Yarını Şekillendirecek Siyasetler Ve İş Stratejileri” teması altında gerçekleştirilen Tepede, toplumsal ve ekonomik siyasetler istikrarında daha uygun bir geleceği paylaşma şuuru ile iş stratejilerinin nasıl gerçekleştirilmesi gerektiği, geleceğe daima birlikte ortak olunacağının farkındalığı gündeme getirilecek. 

Zirve’nin açılış konuşmasında Capital, Ekonomist, Start Up Mecmuaları Yayın Yöneticisi Sedef Seçkin Büyük, “Zirvemizde tek dünyayı ve ortak geleceği paylaşmaya vurgu yapacağız ve gelecek jenerasyonun daha âlâ geleceği için stratejileri ele alacağız. Yeni kuşaklar için iş stratejileri ve siyasetler, Türkiye’nin 100’üncü yılında bambaşka mana taşıyor. Bugün nüfusu 85 milyonu aşan ülkemizde bu genç insanlarımızın ve çocuklarımızın güzel ve nitelikli, çağdaş ve sağlıklı eğitimler almaları gerekiyor. Ayrıyeten yuva bildikleri ömür alanlarının güvenliği için çalışmak, biz yetişkinlerin boynunun borcu. Yeni jenerasyonlara yüksek kalitede eğitim sağlamalıyız. Nasıl daha uygun bir dünyaya ulaşabileceğimizi ve daha memnun ve yeterli gençliğe sahip olabileceğimizi tartışacağımız Tepemizde bulunan herkese teşekkür ederiz” dedi.

Hayat Holding A.Ş. İdare Şurası Lider Yardımcısı ve İcra Konseyi Lideri M. Avni Kiğılı, “Dünyanın bir köşesinde birinin canı yandı mı hepimizin canı acıyor. Bu yılki tema bu nedenle son derece kıymetli ve Hayat Holding olarak konut sahipliği yapmaktan onur duyuyoruz. Bugün dünyada 8 milyar insan var ve yakın gelecekte 10 milyarı aşacağız. Küresel çapta muhtaçlıkları sonlandıran ekosistem içerisinde olmamıza neden olacak ve talebe karşılık vermek için maliyet baskısı ile karşı karşıya kalacağız. Bu ise bizi gereksinimleri karşılamanın pahalılaştığı, enflasyon ve fakirliğin olduğu bir sarmala götürecek. Sürdürülebilir bir dünya için mevcut tüketim alışkanlıklarını düzgüne hakikat dönüştürmemiz gerekiyor. Ömrün neredeyse sıfır noktasına geldiği noktada iş dünyası olarak güçlerimizi birleştirmeliyiz. Zira tek dünya, ortak gelecek demek, en yalın manasıyla mukadderat birliği yapmak demek” dedi.

Bakan Nebati: “Krizlerin tepe yaptığı 2022 yılında dahi yüzde 5,6 büyüdük”

Açılış konuşmasında T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Doç. Dr. Nureddin Nebati, kendi dinamikleriyle uyumlu formda siyasetler uygulayıp kurumsal ve klâsik yapılarımızı dikkate alarak ilerlediklerini belirterek, “Milletimizin refahı için gereken tüm adımları atmaktan asla geri durmuyoruz. Her ülkenin kendi ekonomik şartlarına nazaran farklı siyaset setlerini devreye aldığı bu süreçte bizler, yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı Türkiye İktisat Modelimizi devreye aldık. Böylece, krizlerin tepe yaptığı 2022 yılında dahi yüzde 5,6 büyüyen ekonomimiz, sergilediği güçlü performansla G20 ve OECD ülkeleri ortasında en süratli büyüyen ekonomilerden biri olmayı başardı. 11 vilayetimizi ve 14 milyondan fazla insanımızı direkt etkileyen zelzele felaketine karşın, 2023 yılında da ekonomik aktiviteye dair öncü göstergeler de büyümenin sürdüğüne işaret ediyor. Tüketici İtimat Endeksi 87,5 ile salgın öncesi düzeylerine yükselmiş durumda. Küresel sarsıntılarla geçen salgın sonrası periyotta, siz bedelli iş insanlarımızın, oluşan yeni fırsatları en âlâ halde değerlendirebilmeniz için gereken her türlü önlemi aldık, tüm dayanağı sağladık. Böylelikle, ihracatımız Mart 2023 prestijiyle yıllık 255,7 milyar dolara ulaşmış, her geçen gün yeni rekorlar kırmaya devam etmiştir. Keza turizmde gerçekleştirdiğimiz pazar çeşitlendirme ve tanıtım faaliyetleriyle turizm gelirimizi 2022 yılında tekrar Cumhuriyet tarihimizin rekor düzeyi olan 46,3 milyar dolara kadar yükselttik. Sergilediğimiz bu güçlü performans, istihdam bakımından da yeni tepelere ulaşmamızı sağladı. Toplam istihdamımızı Şubat 2023 prestijiyle 31,5 milyon şahsa çıkardık. İşsizlik oranını ise birebir devirde yüzde 10 düzeyine düşürdük. Bu doruğun gündem hususlarından biri olan iş ömrü ve refaha katkı sağlayan toplumsal cinsiyet eşitliği kapsamında da kıymetli uzaklıklar kat ettik. Hükümet olarak, almış olduğumuz önlemler ve geliştirdiğimiz teşvik sistemleri sayesinde ülkemizde bayan istihdam oranı yüzde 30,4 ile tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaşmıştır. Bayan istihdamına, bayan girişimcilerimize ve bayan kooperatiflerine sağladığımız kapsamlı takviyeleri ilerleyen periyotta de artarak sürdüreceğiz” diye konuştu.

Küresel salgının başlamasıyla birlikte tüm dünyada ortaya çıkan talep istikametli enflasyon probleminin, 2022 prestijiyle güç ve besin başta olmak üzere emtia fiyatlarında yaşanan yüksek artışlar nedeniyle arz istikametli bir yapıya dönüştüğünü aktaran Bakan Nebati, artan enflasyon ve hayat pahalılığına karşı alınan önlemler ve global olağanlaşmanın de katkısıyla enflasyonu düşürmeye başladıklarını ve tedrici olarak tek haneli düzeylere inmesinin sağlanacağını belirtti. Global enflasyon baskıları karşısında uygulamaya konan sıkı para siyasetlerinin, global finansın geleceği için bir tehdit ögesi olmanın yanı sıra dünya iktisadının giderek resesyona sürüklenme riskini de artırdığını tabir eden Bakan Nebati, global iktisada dair bu ikazların uzun vakitten bu yana yapıldığını ve ne kadar haklı olunduğu konusunun giderek daha net anlaşıldığını söyledi. Sıkı para siyasetleri nedeniyle ABD ve Avrupa’da yaşanan banka iflasları, global iktisat için tehdit oluştururken Türk bankacılık dalının faal kalitesi, güçlü sermaye tamponları ve süreklilik arz eden kârlılığıyla sağlam bir duruş sergilemeye devam etiğini hatırlattı. Yeni teknolojiler ve inovatif teşebbüslerin hem firmaların hem de ülkenin rekabet gücünü kıymetli ölçüde artıran faktörler olduğunun şuurunda olduklarını aktaran Bakan Nebati, Ar-Ge yatırımlarının artması istikametinde sağlam adımlar atıldığını, stratejik dalları ve teknoloji ağır yatırımların selektif kredi siyasetiyle desteklendiğini hatırlattı.

Bakan Nebati: “Sanayide güç verimliliği sağlayan teknolojiler kullanılmasına ehemmiyet veriyoruz”

Bakan Nebati, “Yeşil ve dijital süreçlerin iç içe geçtiği İkiz Dönüşüm için güç verimliliği, yenilenebilir güç, elektrikli araç ve şarj altyapısı ile dijitalleşme üzere alanlarda takviyelerimizi kesintisiz sürdürüyoruz. Tüm dünyayı tesiri altına alan iklim değişikliği nedeniyle üretim anlayışımızı ve gereksinimlerimizi birlikte ele almamız ve bu noktadan hareketle adımlar atmamız gerekiyor. Bu nedenle, başta etrafla uyumlu, dijitalleşen bir sanayi için yeni teknolojilere, inovasyona ve girişimciliğe dayanan üretim süreçlerini destekliyoruz. Öteki taraftan, enerjiyi verimli ve sürdürülebilir hale getiriyoruz. Bu kapsamda, endüstride güç verimliliği sağlayan teknolojiler kullanılmasına kıymet veriyoruz. Tarımsal sulamada kullanılan elektriğin güneş gücü ile sağlanması için Güneş Güç Santralleri ve Sulama Kanalları Projesi’ni hayata geçirdik. Dönüşümün en kıymetli ögelerinden biri olan yeşil yatırımlar için finansman konusunda başta bankalara rehber oluşturması maksadıyla sürdürülebilir finansman çerçeve dokümanını, yeşil borçlanma aracı ve yeşil kira sertifikası rehberini yayınladık. Başka yandan, Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak yakın vakitte birinci yeşil tahvil ihracımızı da gerçekleştirerek sürdürülebilirlik kapsamında kıymetli bir adım attık” dedi.

Önümüzdeki periyotta bankacılık, iştirak finans, sermaye piyasaları ve fintek alanlarında hayata geçirilecek ıslahat ve siyaset adımlarıyla finansal dalın bir bütün içinde sağlıklı biçimde gelişmesinin sağlanacağını belirten Bakan Nebati, bu doğrultuda finans bölümünün farklı oyuncularını tek bir çatı altında birleştirecek olan İstanbul Finans Merkezi’nin açılışını geçtiğimiz hafta başında gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu merkezin Türk finans bölümüne katacağı ivmeyle yatırım imkanlarını artıracağını, ülkemizin kalkınmasını güçlü bir formda destekleyeceğini de ekledi. İstanbul Finans Merkezi kısa vadede bölgesel, orta vadede ise global bir merkez olarak dünyanın önde gelen finans merkezleri ortasında yerini alacağını aktaran Bakan Nebati, 10 yıl içinde dünyanın birinci 10 finans merkezi ortasındaki yerini alması için gereken tüm çalışmayı yapacaklarını açıkladı.

Bugün gelinen noktada global iktisada tam manasıyla eklemlenmiş, finansal altyapısı gelişmiş, dünyanın en ileri ekonomilerinin ortasına girmeye aday bir ülke olarak yeni bir yüzyıla adım atıldığını söyleyen Bakan Nebati, “Verilerin de ortaya koyduğu şekilde 1975-2001 arası 26 yıllık devirde ülkemize gelen toplam direkt yabancı yatırım girişi yalnızca 14 milyar dolar olmuştur. İktidara geldiğimiz 2002 yılından 2023 Şubat devrine kadar geçen yaklaşık 21 yıldaysa bu sayı 254,2 milyar dolara ulaşmıştır. Hiç elbet ki bu, global iktisatta kıymetli bir aktör olarak ülkemizin pozisyonunu teyit eden bir konudur. İşte bu şiarla, bugün ülkemizi global bir finans merkezine, bir üretim merkezine, teknoloji, lojistik ve turizm merkezine dönüştürme yolunda kararlı adımlarla ilerliyoruz. Türkiye, son yıllarda yaşanan salgın, global enflasyon ve asrın felaketi zelzele üzere krizlerin ekonomik tesirlerini bertaraf etmeye çalışırken; liberal, yönlendirici ve toplumsal devlet anlayışının kimi taraflarının harmanlandığı; yatırım, istihdam, üretim ve ihracatı önceleyen bir iktisat siyasetini ortaya koymuştur” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

instagram takipçi satın al
hack forum hacker site gaziantep escort bayan gaziantep escort Shell download cami halısı cami halısı cami halısı
tokat escort erbaa escort muğla escort fethiye escort göcek escort hack forum bahis forum forum bahis babilbet fethiye escort slot siteleri deneme bonusu veren siteler
hack forum