Borsa İstanbul’da yukarı adım kuralı

borsa istanbulda yukari adim kurali

Dövizin dalgalandığı dönemde borsa yatırımcısının ani kararlar vererek panik içinde hareket etmelerinin zararını sınırlamak için devre kesici gibi bir takım uygulamalar devreye girmişti.

UYGULAMA 24 ŞUBAT’TAN BUGÜNE DEVAM EDİYOR

Borsa İstanbul AŞ, BIST 50 endeksinde yer alan paylara, 24 Şubat’ta uygulanmaya başlanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralı bugünkü seansta da devam edecek.

AÇIKLAMA KAP’TA YER ALDI

Borsa İstanbul’un Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayınlanan açıklamasında, söz konusu paylara yönelik 24 Şubat-30 Mart döneminde uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının, bugünkü seansta da devam etmesine karar verildiği aktarıldı.

borsa istanbul 9481

EN SON GERÇEKLEŞEN İŞLEM FİYATINDAN DAHA YÜKSEK BİR FİYAT ÜZERİNDEN

“Açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması halinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir. Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir.”