Kahramanmaraş’ta Dünyanın en saçma binasının yüzde 30’u yıkıldı

kahramanmarasta dunyanin en sacma binasinin yuzde 30u yikildi qU4VOZqN

Kahramanmaraş’ta 1994 yılında iş merkezi olan yapılan İl Özel İdare binası, mimari yapısı ve renkleriyle ünü dünya geneline yayılmıştı.

Kentin birçok noktasından görülmesi nedeniyle vatandaşların da adres tarifi konumunda bulunan bina, internet arama motoru Google’da ‘Dünyanın En Saçma Binası’ yazılıp, arama yapıldığında yaklaşık 300 bin sonuçtan ilk sırada çıkıyor.

DÜNYANIN EN SAÇMA BİNASI YIKILIYOR

Adanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesiyle başlayan süreçte hayata geçirilecek proje kapsamında, 40 dönümlük alana sahip alan da  2 ay önce çalışmalar başlamıştı.

Alanda önce eski adliye binası, daha sonra emniyetin bazı birimlerinin içinde bulunduğu emniyet binalarının yıkımları gerçekleşti.

“BAYAĞI ÇÜRÜK OLDUĞUNU SÖYLEDİLER”

Bina yıkımını izleyen Ahmet Atçı, “Kahramanmaraşlıların birçoğu da seviyordu bu binayı ama yıkım işleminde çalışan arkadaşlara sorduğumuzda bayağı çürük olduğunu söylediler. İleride sorun yaşanabileceğini de iletiler.” dedi.

“YÜZDE 30’LUK KISMINI YIKTIK”

Yıkım işlemini gerçekleştiren firma yetkililerinden Ali Sarı ise “Binanın yüzde 30’luk kısmını yıktık. Yıkım çatıdan iş makinaları ile gerçekleşiyor” dedi.

Binanın yıkımı ile ilgili büyükşehir belediyesinin bütçesine, 6 milyon 600 bin lira katkı sağlanacak.

pgu 3147

gup 5806

pgu 1946